среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, banalnej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy sztachetki z plastyku na plot i bramkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podstawy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor głazów na ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wówczas różne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także ciąć na sześciany o równych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastikowe używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz plot z plastyku na ogrodzenie i bramę sztachetowa tworzy się z kamieni przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nieproporcjonalnych kształtach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia plastikowe z Suchej Beskidzkiej należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий