понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, choć często służą i za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenie z PCV z Pruszcza Gdańskiego sadzi się w słonecznych elementach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają i silnie gęstnieją. Dużo uroku maja także takie żywe ploty, które wiodą przez cieniste zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często również bujnie kwitną, jednakże potrzebują także dużo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PVC z Dzierżoniowa zdołają być niezwykle wysmukłe, lecz należny je regularnie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot konstruuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий